Salonumu Ne Renk Boyamalıyım?

Salon; yaşantımızda önemli bir yer tutar. Vaktimizin çoğunu geçirdiğimiz, dinlendiğimiz, misafir ağırladığımız evimizin en güzel köşesidir. Bu denli önemli yer için; mobilyadan boyaya düşünerek karar vermek gerekir. Peki; “Salonumu ne renk boyamalıyım ?” dersek…

Salon Boyası Renkleri

Öncelikle salonumuzun ışık alıp almama durumunu, büyüklüğünü düşünmeliyiz.

Çok ışık alan bir salonumuz varsa koyu renkleri seçme özgürlüğümüz olur. Koyu renkler evde sıcak, samimi bir ortam sağlar. Aynı zamanda ev daha derli toplu görünür. Eğer ki salonumuz az ışık alıyorsa aydınlık ferah bir ortam sağlamak için açık renkleri tercih etmeliyiz. Salonumuzun büyüklüğü de önemli demiştik. Dar, küçük bir salona koyu renkler uygulamak doğru olmaz. Hem olduğundan daha küçük görünüp, hem de karanlığa boğulur. Koyu renk tutkumuzu aksesuarlarla telafi edebiliriz.

Salonumuzun boyası doğru seçilirse mobilya ve aksesuarları etkilediği gibi bizimde ruh halimizi etkiler. Bazılarımız renkli cıvıl cıvıl bir salonumuz olsun ister. Kimileri de renklerden çabuk sıkılır ve değişimi seçer. Bazılarımız da sade düz renksiz bir odada pasifleştiğimizi, enerjimizin tükendiğini düşünürüz. Acaba biz hangisiyiz? Ne istiyoruz? Nasıl rahat ve mutlu oluruz? Bunları düşünerek yanıt aramalıyız.

Peki ya bunların yanı sıra renklerin bizler, insanlar üzerindeki etkisini hiç düşündünüz mü? Renkler insanın enerjisini, sağlığını, ruh halini ve hatta fiziksel performanslarını dahi etkilemektedir. Şahsen bir insanın, etki boyutu böylesine geniş ve ciddi olan, renklerin etkisini fark etmemiş olmasına olanak vermiyorum. Siyahlarla donatılmış havasız bir odaya girdiğinizdeki düşüncelerinizle, beyaz ve kırmızılarla süslenmiş bir odadaki düşüncelerinizin bir olmadığı konusunda hemfikir olduğumuzu düşünüyorum.

İnsan psikolojisi narindir, birçok şeyden etkilenebilir. Ummadığınız yerden bile huzur bulabilir veya karamsarlığa bürünebilirsiniz. Akşamları evinizin salonunda ayaklarınızı uzatmışken bile size iyi gelebilecek bir renk seçmelisiniz. Nasıl seçeceğim? Demeden önce şunları bir okuyun derim;

Salon Boyası Renkleri

Beyaz: Temizlik, güven ve saflık hissi verir.

Siyah: Özgüven ve konsantrasyon sağlar. Fikrimce çalışma ortamlarında tercih edilmelidir.

Mavi: Sakinleştiriciniz mavi boya! Ayrıca özgürlük hissi verir.

Yeşil: Huzur verici ve dinlendiricidir.

Kırmızı: İştah açar! Tansiyonu ve kan akışını hızlandırır. Heyecanı ve hareketi sevenler genelde kırmızı rengini seçerler.

Sarı: Dikkat çekicidir. Güneşin rengi olduğundan insana pozitif duygular aşılar.

Mor: Ruhsal dünyanın rengi olan mor; asilliği, dengeyi, kendine güveni ve dinlendirici duyguları harekete geçirir.

Pembe: Neşe, güven ve rahatlık verir.

Turuncu: İştah açar. Yorgunluğu giderir.

Lacivert: Düşünce gücünü arttırır. Ciddiyet verir. Sakin ve dingin olma duygularını pekiştirir.

Kahverengi: Toplum içinde rahatlık ve güven verir.

Gri: Uzlaştırıcıdır fakat yoğun kullanılırsa bunaltıcı olabilir.

İyi bir seçim, size ve salonunuza da iyi gelecek. Bol şans!

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. Berra dedi ki:

    Kullanılan görseldeki duvar renginin marka ve ismini öğrenebilir miyiz acaba?

Yorum Yaz