Salon Aydınlatmasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Evlerde fazlasıyla vakit geçirilen yerler hiç şüphesiz salonlardır. Durum bu olunca da salonda rahat edebileceğimiz bir ortam hazırlamamız şart. Aynı zamanda salon misafirlerin ağırlandığı yer de olduğu için şık olması büyük önem taşımaktadır. Şıklığın en önemli faktörlerinden bir tanesi de aydınlatmadır. Aydınlatma evin her alanında önem taşıdığı kadar salon gibi şık ve çok amaçlı kullanılmaya müsait bir ortamda da oldukça önem taşımaktadır. Doğru seçilen aydınlatma ile çok şık görünüme sahip salonlar yaratılabileceği gibi yanlış seçimlerle de olumsuz sonuçlar alınabilir.

Salon aydınlatması nasıl olmalı?

Bu sorunun cevabını öğrendiğinizde harika salonlara kavuşacaksınız. Bu işin ufak tüyoları vardır. Bizler sizin zorlanmamanız için aydınlatma ile ilgili tüm tüyoları bir araya getirdik. Aydınlatmaya karar vermeden önce ilk yapmanız gereken aydınlatacağınız odanın hangi amaçla kullanacağını düşünmektir. Tek bir avize kullanmak ya da genel bir aydınlatma tercih ederek odayı aydınlatmaya çalışmak ışığın odanın tüm alanlarına eşit dağılmadığından dolayı yetersiz gelme ihtimali vardır. Bu sebeple yemek yeme ve oturma kısmında ayrı ayrı aydınlatmalar tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Bunun yanında oturma alanında olan tavan aydınlatmasına ekstra olarak lamba da kullanmanızda sakınca yoktur. Eğer loş ışığı tercih edenlerdensiniz günlük hayatta abajur kullanılır, misafirleriniz olduğunda tavan aydınlatmasından faydalanabilirsiniz. Bu yöntemi uygulamak harcadığınız elektriği de daha aza indirmenize yardımcı olacaktır.

Salon sizin dinlenme alanınız olacaksa büyük aydınlatmalar tercih etmemenizi öneririz. Dinlenme amacıyla kullanılan odalarda daha loş ışıklar tercih edilmelidir. Salondaki oturma grubunun çevresine ayaklı aydınlatmalar koyarak da odayı aydınlık bir alana çevirebilirsiniz. Televizyon çevresine fazla ışık koymamanız son derece önemli. Bunu yaparak hem televizyonu daha kaliteli izleyebilirsiniz hem de gözlerinizi fazla ışıkla yormamış olursunuz.

Aynı zamanda yemek yeme alanı olarak kullanılan salonların yemek yeme kısmında da bir aydınlatma bulundurulması gerekir. Yemek masası üzerinde ahizeler ya da sarkıt lambalar kullanarak bu aydınlığı sağlayabilirsiniz. Bu şekilde salonunuzda çok iddaalı ve çok şık bir görünüm elde edeceksiniz. Aydınlatma dekorasyona da yön vermektedir. Dört bir tarafı aydınlık olan bir oda daha geniş hissi yaratırken, tavana doğru verilen bir ışık odanın yükseklik algısını artırmaktadır.

Salonunuzda özellikle belli olmasını istediğiniz bir tablo ya da bir eşya varsa onun yakınında aydınlatma kullanarak bunu başarabilirsiniz. Elişi tutkunları yoğun aydınlatma yerine küçük spot ışıklar tercih edebilirler. Bu sayede istediklerinde kapatıp elektrik tasarrufu yapmış olurlar. Salon aydınlatmasında önemli hususlardan bir tanesi ışığın gözünüzü yormamasıdır. Kullanılacak ışıkların yoğun olmaması ve aydınlatma elemanlarının birbirlerine uyum sağlaması dengeli bir aydınlatmayı oluşturur. Aydınlatma elemanlarının haddinden fazla kullanılması hem şıklıktan uzak bir ortam yaratacak hem de çok kalabalık bir görüntüye neden olacaktır.

Yorum Yaz