Duvar Kâğıdı Nasıl Yapıştırılır?

Duvar kâğıtları, ev sahiplerinin çok tercih ettikleri bir yöntemdir. Evlere farklı bir hava katmada önemli rol oynayan duvar kâğıtları, sizlerin yaratıcılığı ile evinizde harikalar yaratabilir. Evinizde olmazsa olmazlar arasında yer alacak duvar kâğıtlarının pek çok farklı türü ve farklı rengi mevcuttur. Ancak duvar kâğıtlarını yapıştırırken dikkat edilmemesi taktirde sonuç hayal kırıklığı olabilir.

Duvar Kâğıdını Yapıştırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Duvar kağıdı yapıştırma

Duvar kâğıdını yapıştırırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus duvarın yüzeyidir. Duvar kâğıdını yapıştıracağınız duvarın pürüzsüz olması duvarda mükemmel bir görüntü için oldukça önem taşımaktadır. Duvar kâğıdı yapıştıracak duvar yeni İnşa edilen ve yeni sıvanan bir duvarsa öncelikli olarak kurumasını beklemek gerekir. Duvarın kuruduğundan emin olduktan sonra duvara astar boya sürülmelidir. Bu boyayı sürmenin nedeni, tutkalın içinde yer alan suyun sıva tarafından emilmemesini sağlamaktır. Duvarınızda her hangi bir hasar ya da çatlak varsa dolgu macunu yardımıyla kapatarak duvarınızın pürüzsüz olmasını sağlayabilirsiniz. Duvarda olan diğer pürüzleri de zımparalayarak yok etmeniz mümkündür.

duvar kağıdı nasıl yapıştırılır

Duvar kâğıdı yetersizliği ya da aşırı artışla karşılaşmamak için rulo hesabı yapmak da dikkat edilmesi gereken konular arasında yer almaktadır. Bir rulo tahmini olarak 10 metre (1000 cm) uzunluğunda ve 53 cm genişliğindedir. Bunu göz önüne alarak size gereken ruloyu hesaplayabilirsiniz. Eğer duvar kâğıtları desenli ise bu miktar hesabınızdan biraz daha fazla olabilir. Kullanacağınız duvar kâğıdına göre tutkal seçimi yapmak daha sağlam yapışması için önem taşımaktadır. Bununla beraber hazır tutkallı duvar kâğıtları da tercih edilebilir.

Yorum Yaz