Geri Dönüşüm Malzemeleri ile Dekorasyon Fikirleri

 Kâğıtlar, metaller ve dahası atılacak eşyalar arasında baş sıradadır. Ancak önemli olan bunların atılmadan nasıl daha kullanışlı ve yararla hale getirileceğinin bilinmesidir. Çoğu kişi için zahmet olarak gözüken bu düzen aslında öyle yaratıcı sonuçlara emsal veriyor ki, herkesin mutlaka evde birkaç eşyasıyla yapabileceği muhteşem şaheserler ortaya çıkıyor diyebiliriz.

Geri dönüşüm projelerinde sıkça rastladığımız ve dekorasyona hem şıklık hem de başka bir boyut katan sıra dışı tasarım örneklerini nitelemek istiyoruz. Bu örneklerin en başında plastik şişeler geliyor elbette. Plastik şişeler miadını doldurdukları gün itibariyle çöpte yerini bulurlar ve bunun herhangi bir dekorasyona imza atabileceği, hatta şahane bir imza atabileceği unutulur. Plastik şişe ile sarkaçlı saksılar, sepetler süpürgeler, gazetelikler yapılabileceği kimin aklına gelir? Hâlbuki plastik şişelerinizi enine ortadan ikiye kestiğinizde kesilmiş bölgeye rengârenk kuşaklar, ipler bağlayarak bir sepet yapabilirsiniz. Veya yine ikiye kestiğiniz şişenin alt kısımlarını makasla ince ince şeritlerle keserek fazlasıyla kullanışlı bir süpürge elde edebilirsiniz. Şişeye hiç dokunmadan, kesmeden olduğu gibi gazetelik olarak da kullanabilir veya saksı için ideal seçim olarak kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra atacağınız şampuan kutuları da rengârenk olmaları ve üstünde birkaç el işi kâğıdı ile yapılabilecek oynama ile çocuklar için şahane kalemlik tasarıları sunabilir. Tuvalet kâğıtlarının ruloları da hiçbir zaman dekorasyon amaçlı kullanılması düşünülmeyen eşyalardandır fakat bu ruloları açarak çerçeveler dahi elde edebilmeniz mümkün.  Bir araba lastiğini dahi hasır iplerle kaplayıp bir de üstüne uygun kapak eklediğinizde son derece kullanışlı ve dekoratif kutu elde edebilirsiniz. Aynı lastikten sehpa, saksı vb. dekoratif ürünler de çıkartmak mümkün. Küçük bir konserve kutunun (en ideal örnek ton balığı kutuları) etrafına mandallar tutturarak son derece enfes bir görüntü sunan mumluklar elde edebileceğinizi de hatırlatmak isteriz.

Evinizde elinize geçen eşyaları çöpe yollamadan önce mutlaka hareket geçmeli hem çevreniz için, hem yaşadığınız dünyanın geri dönüşüm projeleri için, hem de son derece dekoratif ve yaratıcı sonuçlara imza atabilmek için bu sonuçların farkına varabilirsiniz.

Yorum Yaz