Laminant Parke Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Evlerimizin temiz kalmasını sağlamakla beraber dekoratif anlamda şık bir görüntü de katan laminant parkelerin sıklıkla temizlenmesi gerekir. Laminant parkelerin temiz kalabilmesi için birkaç noktaya önem verilmesi gerekir. Bu noktalara önem verildiğinde parkeler parlaklıklarını da kaybetmeyeceklerdir. Bu konuda yapmanız gerekenler şunlardır.

Laminant Parke Temizliği

Laminant parkenin ıslak kalmaması çok önemlidir. Islak kalan bir parke parlaklığını ve dokusunu tamamı ile kaybeder. Her hangi bir ıslaklık söz konusu ise derhal kurulanması gerekir. Parke üzerinde metal içeren bezler ya da sert süngerler kullanılmamalıdır. Bunun yerine tozu toplayabilen bezler ya da mikro fiber bezler kullanılmalıdır.

Laminant parke temizliği

Öncelikle temizlik suyunun içerisine bir miktar Arap sabunu koyarak köpürmesini sağlamanız gerekmektedir. Biraz da sirke eklersek doğal yöntemlerle parke temizlemek de mümkündür. Laminant parke temizliği yapılırken parke aşındırıcı temizlik malzemeleri yerine sıvı bulaşık deterjanı ya da ahşap temizleyicileri kullanmak daha doğru olacaktır. Ilık bir su hazırlanarak içerisine bir ya da 2 ölçek deterjan ekleyin ve parkeyi yumuşak bez ya da vileda yardımı ile silin. Silme bittikten sonra kuru bezle kurulamayı unutmayın. Bu arada parkenin görünümünü uzun bir süre koruyabilmesi için belli aralıklarla parkeyi cilalamayı deneyebilirsiniz. Sprey şeklinde satılan cila parkeye püskürtülerek sıkılmalı ve temiz olduğuna emin olduğunuz bir bezle tamamen yayılana kadar silinir. Bu sayede parkeler kolay çizilmeyecek ve temizliği çok daha kolay olacaktır.

Yorum Yaz