Evde Zebra Perde Temizliği Nasıl Yapılır?

Perde, evlerin demirbaş eşyaları arasında yer almaktadır. Evlerin olmazsa olmazı haline gelen perdeler evdeki dekorasyon için de önemli bir yer tutar. Ancak evlerin vazgeçilmezi olmakla birlikte bayanlar için en ciddi sorun haline gelen de perdelerin temizliği olmuştur. Daha önceden korniş dediğimiz perdeler, temizlik konusunda yeterince kolaydı. O dönemlerdeki perdeler kolaylıkla yıkanabiliyordu. Ancak artık değişik türde birçok perde mevcut. Yeni çıkan mekanizmalı perde çeşitleri çok tercih ediliyor fakat bir o kadar da bayanlara yıkama konusunda zorluk çıkarıyor. Özellikle zebra perdeler bayanların çok beğendiği modeller arasında yer alıyor.

Zebre Perde Temizliği

Zebra Perde Nasıl Temizlenir?

Zebra perdeler kolay kolay kirlenen bir perde tipi değildir. Bayanların zebra perdeyi tercih etmelerinin ilk nedenlerinden biri de çabuk kirlenmemesidir. Bu tip perdelerin kolay kirlenmemesinin en temel nedeni ise çözgüde kullanılan ipin diğer iplerden çok farklı olmasıdır. Kullanılan bu ipler toz emmediklerinden dolayı kolay kolay kirlenmezler. İpler apreleme esnasında perdenin kumaşına erime yolu ile karışırlar. Karışan bu ipler kiri ve tozu hapsetme özelliği taşımazlar. Zebra tipi perdeler çok fazla hareket halinde olan perdelerdir. Bu sebeple açılış kapanış sırasında üzerlerindeki tozları da atarak kirlenme unsurunu tamamen ortadan kaldırırlar. Yinede üzerinde ufak çaplı tozlar kalacaktır. Bunları da tamamen temizlemek istiyorsanız elektrik süpürgesinin ucunu kullanarak 2 ya da 3 haftada bir üzerinden almanız zebra perdenizin temizlenmesi için yeterli olacaktır.

Perdelerinizi ıslak mendille silerek temizleme şansına da sahipsiniz. Ancak perdelerinizi sileceğiniz ıslak mendilin alkol içermemesine dikkat etmelisiniz. Perdelerinizi ıslak mendille silmenin hiçbir zararı söz konusu değildir. Bu sebeple istediğiniz sıklıkta bu işlemi tekrar edebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur ise perdenizin renkli kısımlarını ayrı tül kısımlarını ayrı ıslak mendillerle silmek olacaktır. Bu işlemi yaparsanız perdeleriniz ilk günkü kadar temiz görünecektir. Perdeleri yıkama yöntemi zebra perdeler için önerilmemektedir. Ancak eğer uzun süredir perdenizi kullanıyorsanız ve yıkanması gerektiğine inanıyorsanız profesyonel firmalarda yıkatmanızı tavsiye ediyoruz. Firmalar donanım sahibi olduklarından perdelerinizin ilk günkü güzelliğinde kalmasını sağlayacaktır.

Yorum Yaz