Evde Stor Perde Temizliği

Stor perde, evleri görüntü açısından zenginleştiren perde çeşididir. Hanımlar tarafından çok tercih edilen stor perde alınırken hanımların en çok sordukları soru perdenin nasıl temizlendiğidir. Perdeler, çok sık kirlenen eşyalar arasında yer alır. Haliyle onları ütülemek yıkamakta hanımlar için oldukça uğraştırıcıdır. Bu nedenle hanımlar öncelikle alacakları perdenin temizliği hakkında bilgi sahibi olmak isterler. Peki; stor perde temizliği zor mu? Bu yazımızda sizlere stor perde temizliği hakkında bilgi vereceğiz

Stor Perdemi Nasıl Temizlerim?

stor perde temizliği

Stor perdeler genel olarak Polyester iplerden üretilirler. Ancak fantezi ürünlerinde keten ve pamuk karışımı görülmektedir. Stor perdede en önemli unsur üzerinde yer alan apredir. Perdedeki aprenin kalitesine ve kullanıldığı alanın şartına bağlı olarak stor perde 3 yıl ile 5 yıl arasında temizlik gerektirmemektedir. Perdenizi temizlemek istediğinizde yapmanız gerekenler ise şöyledir:

İlk olarak perdenizin genişliği kadar temiz bir alana ihtiyacınız olacak. Perdeyi temizlerken perdenizin kırışmaması gerekir. Perdeyi düzgün bir şekilde serdiğinizden emin olun. Bu konuya dikkat edilmemesi halinde perdenin üzerinde yer alan apre kat izi yapar. Bu durum da perdenin sürekli olarak öyle kalmasına neden olur.

  1. Perdenizi yıkamada kullanacağınız ılık suyla beraber yumuşak sünger hazırlayın.
  2. Stor perdenizi en üstten başlayarak tamamen toplayın
  3. Borusu ile beraber yan montaj ayaklarından çıkarın.
  4. Perdenizi daha önce hazırladığınız zemine düz bir şekilde serin.
  5. Daha önceden hazırladığınız ılık suya süngeri batırarak sıkın. Bu noktada süngerin nemli kalmasına dikkat edin. Çok sulu olduğunda kuruması zorlaşır.
  6. Perdeye çok baskı uygulamadan sildikten sonra aynı işlemi arka yüzeye de uygulayın. Daha sonra temiz bir havluyla kurulayın.
  7. Yerde perdenin borusuna oklava hareketiyle sarın ve perdeyi yerine takın. Sonra perdeyi aşağı indirip kurumaya bırakın. Bu işlemlerden sonra perdenizi içiniz rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.

Yorum Yaz