Mutfak Tezgahının Düşen Evyesi Nasıl Yapıştırılır?

 Mutfak günümüzün büyük bir kısmını geçirdiğimiz alanlardan bir tanesidir. Eşinize, akrabalarınıza ve arkadaşlarınıza birbirinden güzel yemekler yaparken genelde gününüzün büyük bir kısmı mutfakta geçer. Bu sebeple mutfak tezgahı da oldukça fazla kullanılır.

Zamanla yıpranan mutfak tezgahlarının en büyük sorunlarından bir tanesi de hiç şüphesiz evye düşmesidir.Mutfak tezgahlarından önemli bir sorun yaratan bu durumun onarımı  mümkündür. Mutfaklarda evye düşmelerinin asıl sebebinin ise mermer ustalarının alttan yapıştırmalı lavabo  olarak da adlandırdığımız  evyeleri akemi adında mermer yapıştırıcısı olarak bilinen bir yapıştırıcı kullanarak yapıştırmasından ileri gelmektedir. Bu sebeple mutfak lavabolarında yapıştırıcı kullanımına son derece dikkat edilmesi gerekmektedir.

Akemi insanlar tarafından mermeri yapıştırmada kullanılan bir yapıştırıcı olarak bilinse de aslında bakıldığında dayanıklılık olarak çok düşük seviyede olduğu görülür. Akemi’nin ömrünü kısaltan bazı etkenler vardır. Bunlardan bazılarını soğuk, sıcak ve su olarak sıralayabiliriz. Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalan Akemi dayanıklılığını kaybeder. Bu durum da mutfak tezgahlarının olmazsa olmazı olan evye (mutfak muslukları)’nin düşmesine neden olur.

Akemi, diğer adıyla mermer ve taş yapıştırıcısı 2 öğeden oluşmaktadır. Bu öğeler sertleştirici ve yapıştırıcı macundur. Genel olarak mermer atölyelerinde ani bir durumda tutturma için kullanılan Akemi mutfak evyelerinde çok fazla tercih edilmemelidir. Yukarıda da söylediğimiz gibi dayanıklılığı az olduğundan dolayı mutfak tezgahlarında bulunan evye (mutfak lavaboları) çoğunlukla düşmektedir.

Mutfak tezgahındaki düşen evye nasıl yapıştırılır?

cekomastik 805Bu işlem sanıldığı kadar zor değildir. Düşen lavabonuzu yapıştırmak için uygulamanız gereken ilk adım lavabonuzu ve mermerin yapıştıracağınız kısımlarını zımpara ya da telden yardım alarak temizlemek olmalıdır. Mutfak tezgahında her hangi bir nem varsa yapıştırma işleminden önce fön makinesi ile tamamen kurutarak devam edin. Bunu yapma nedenimiz ise silikonun ıslak zeminlerde tutmamasıdır.

İyi bir silikon seçerek evyenin yapıştırmak istediğiniz kısımlarına aralıksız düz bir şerit şeklinde uygulayın. Çekomastik 805 Kartuş mermer silikonu sizlere önerebileceğimiz en iyi silikonlardan bir tanesidir. Tezgahınıza alttan yapıştırdıktan sonra tahta çıtalarla beraber destekleyerek yapıştırma işlemini sonlandırabilirsiniz. Evye yukarıda anlattığımız adımlar uygulanarak yapıştırıldıktan sonra dilerseniz yine akemi ile daha da sağlamlaşması açısından destekleyebilirsiniz. Silikon işlemini uyguladıktan sonra düşmemesi için her ihtimale karşı bir gün lavabonuzu kullanmamanız gerektiğini de hatırlatmak isteriz.

Yorum Yaz