Mağaza İçi Dekorasyonda Ahşap Tasarım

 Mağaza içi dekorasyon, günümüz perakende sektörü için ciddi bir önem arz eder. Özellikle de bayileşmiş veya bayileşmek isteyen firmaların çok önem verdiği bir detaydır. Bazı mağazalar için uygun olmasa da, en kullanılan dekorasyonlardan biri de ahşap tasarımdır. Ahşap tasarımın kullanım alanı çok geniş olduğu için bu dekorasyonu sadece iş yerlerinde değil, villadan yalıya, konuttan şirketlere kadar da görebiliriz.

Mağaza içi dekorasyonda ahşap tasarım, her iş yerinde kullanılabilse de yaratıcılık ve hayal gücünden yoksun kaldığı sürece boğucu ve sıkıcı bir yapıya dönüşebilir. Bu yüzden basitlikten kaçınmalı, deneyimli mimari ekip ve güçlü bir üretim kadrosu ile çalışılmalıdır. Ahşap tasarımın üretiminde kullanılan hammadde de bir o kadar önemlidir. Ahşap imalatında kullanılan bütün masif ağaç ürünleri, dünya normlarına göre kurutulmuş olmalıdır.

Bu sayede mağaza içi dekorasyonda kullanılan ahşap tasarım, sağlamlığını ve estetikliğini uzun yıllar boyu muhafaza edebilir. Bunların dışında ahşabın ekolojik dengeye olan faydası, çevre şartlarından olumsuz etkilenmeyip ve olumsuz etkilememesi tüm dünya tarafından kabul gören bir gerçektir. Mağaza içi dekorasyonda ahşap tasarım kullanılırken, aynı şekilde mağazanın dışında da içi ile bağlantılı bir şekilde tasarım kullanılması estetik bir görüntü yaratacaktır.

Ahşap, mağaza içi dekorasyonda estetik bir görüntü yaratsa da artıları sadece bununla kalır değildir. Ahşabın yapısı ve kimyası da rakipsiz teknik özelliklere sahiptir. Bunlar ısıya karşı genleşmeme, ses izolasyonu, oksijen açığa çıkarma gibi pek çok nedenle sıralanabilir. Ahşap, iç mimaride estetiğin temel öğesidir ve tüm kültürler için geleneksel yapı malzemesidir. Bu sebeple mağaza içi dekorasyonda kullanılan ahşap tasarımı, her kültürden insan için de bir sıcaklık kaynağıdır.

İnsanın yaratıcılığı ile daha estetik bir hale gelen ahşap tasarım, restoranlardan giyim mağazalarına kadar her iş yerinde kullanılmaktadır. Dolayısıyla her sektörde yaygın biçimde görülen ahşap tasarım mağazanın amacına ve estetiğine uygun şekilde tasarlanabilir. Öyle ki restoranlarda sadece masa ve sandalyeler ahşap olarak tasarlanırken, bir giyim mağazasında da sadece raflar ahşap olarak tasarlanabilir. Ahşabın ne kadar ve nasıl kullanılacağı, sektöre, estetiğe ve mağaza sahibinin kararına göre değişebilir. Her şey göz önüne alındığında, mağaza içi dekorasyonda ahşap tasarım, kesinlikle kullanılması avantajlı ve her yönden uygun bir tasarımdır.

 

Yorum Yaz