Zemin Dekorasyon Çeşitleri

 Zemin dekorasyonu, evinizin şık görünmesini sağlayan unsurlardan biridir. Ev dekorasyonunda kullanılan diğer eşyalar tamamlayıcı görevindedir. Kişilerin zevkine ve odanın kullanım amacına, özelliğine göre farklı seçenekler sunan zemin çeşitleri dekoratifliğin yanında koruyucu özellikte içermektedir. Evinizin hangi bölümüne hangi zemin dekorasyonunu kullanacağınız oldukça önemli bir noktadır.

Bu yazımızda zemin dekorasyon çeşitleri ve zemin dekorasyonu yaparken dikkat edilmesi gereken noktalara değineceğiz. Zemin dekorasyonu yaparken ilk olarak dikkat edilmesi gereken husus, seçilecek zemin dekoratifinin kullanılacağı alana uygunluğudur. Örneğin kullanılacak alan kuru mu, ıslak mı? Islak zeminler için kuru zeminlerde kullanılan ve sudan, nemden etkilenen zemin dekorasyon çeşitleri kullanılmamalıdır. Kullanılması durumunda zeminde şişme, kalkma ve deformasyonlar meydana gelir.

Bu nedenle uygun olmayan alanlarda sadece göze güzel gözüktüğü için seçilen yanlış zemin dekorasyonu ilerde hem maliyet açısından hem görünürlük açısından size zararı olabilir. Zemin dekorasyonu yapılırken belli başlı özelliklere dikkat etmek gerekir eğer evinizin zeminini dekore ediyorsanız ısı ve ses yalıtımını sağlamalı iş yerinizin zeminini dekore ediyorsanız kolay temizlenebilir ve insan sirkülasyonunu dayanabilir bir zemin dekorasyonu seçmelisiniz. Size yardımcı olmak için aşağıda zemin dekorasyon çeşitlerini ekledim ve özelliklerinden kısaca bahsettim.

– Plastik zemin: Dayanıklı ve hijyeniktirler özellikle hastane okul vb. yerlerde tercih edilirler. Renk seçenekleri bakımından bir sınırı olduğu söylenemez.

– Masif parke: Dayanıklıdırlar, uzun ömürlü, sert ağaçlardan üretilirler ses ve ısı yalıtımı sağlaması için sık tercih edilmektedir.

– Lamine parke: 0 ağaçtan yapılması, tamamen organik olması ve dayanıklı olması nedeniyle tercih edilmektedir.

 

– Laminant parke: Fiyat olarak uygun olduğuiçin bunun yanı sıra sertliği ve görüntüsüyle tercih edilmektedir.

– Taş zemin: Genel mevsim şartlarına dayanabildikleri için bahçe park vb. yerlerde kullanılırlar. Her çeşit ısı durumuna karşı görünümlerinden ve niteliklerinden bir şey kaybetmezler

– Fayans: Mutfak ve Banyolar için ideal olup hoş ve dekoratif görüntüleri, kolay

temizlenebilmesi nedeniyle tercih edilmektedir. Önemli nokta fayans yapılırken hava boşluğu kalmamalıdır hava boşluğu oluşursa ilerde çatlama şişme gibi deformasyonlar oluşur.

– Mermer: Şık ve zarif görüntüleri olduğu için tercih edilmektedir.

Yorum Yaz