Ofis Dekorasyonu ve Mobilya Seçimi

 Çalışma ortamlarının her şeyden önce kullanışlı ve rahat olması gerekmektedir.  Kullanılan mobilyaların ergonomik olması da önemli unsurlardandır.

Ofis dekorasyonu yapılırken orada çalışacak insanların rahatlığı, güvenliği ve verimli bir şekilde çalışabilmeleri ön planda tutulmalıdır. Ofis, gün ışığından en fazla yararlanacak şekilde döşenmeli, kullanılacak mobilyaların da ortama ferahlık katacak renk ve modellerde kullanılması, iş verimliliği açısından faydalı olacaktır.

Ofis duvarlarının rengi, mekânın büyüklüğüne ve ışık açısına göre seçilmelidir. Mekân ne kadar büyük olursa olsun karanlık ve ağır renklerden uzak durulmalı, çalışanlara pozitif duygular yansıtacak enerjik renkler seçilmelidir. Borda, koyu kahve tonları, gri ve tonları gibi renkler mekâna kasvet verir ve çalışanların enerjilerinin düşmesine, negatif duygular hissetmelerine neden olur.

Mobilya seçimi de ofis dekorasyonunda önemlidir. Mobilyalar, insanların antropometrik ölçülerine göre düzenlenmelidir. Birbiriyle ilintili ofis makinelerinin konumları yakın olmalıdır. Bu makinelerin işlevsellik sırasının doğru belirlenmesi kullanım kolaylığı bakımından faydalı olacaktır.

Ofislerde aydınlatma da önemlidir. Aydınlatmalar ne göz yoracak kadar parlak, ne de uyuşukluk getirecek kadar loş olmalıdır. Ayrıca ofislerde çiçeksiz salon bitkilerinin bulunması da ortama ferah bir hava vermektedir.

Son yıllarda ofis dekorasyonunda trend, kişiselleştirmeye müsait, sade, kullanım kolaylığı sağlayan mobilyalardır. Açık renk stor perdeler, açık renk parkeler, spor çizgiler taşıyan koltuklar ön plandadır. Günün büyük bir bölümünün ofiste geçtiğini göz önüne alırsak, ofis dekorasyonuna en az ev dekorasyonu kadar dikkat edilmesi ve önem verilmesi gerekmektedir.

Yorum Yaz