Niş Dekorasyon Fikirleri

Niş hakkında bilgi sahibi olmayanlar için öncelikle nişi kısaca tanımlamak istiyoruz. Niş, bina duvarlarında dekoratif görünmesi amacını ele alarak oluşturulan oyuk ve girintilerdir. Mimari bir terim olan niş, iç mimari tasarımda görülmektedir. Diğer dekoratif unsurlardan nişi ayıran en büyük fark nişin tamamen yapıyla bütünlük sağlayabilmesidir.

Televizyonlara Renk Katan Nişler
niş televizyon ünitesi

Salonunuzda ya da oturma odanızda televizyon ünitesi olarak kullanabileceğiniz nişler son dönemlerde çok tercih edilmektedir. Televizyonunuzu monte edeceğiniz duvarı tercihiniz doğrultusunda ister tamamen niş yapabilir, , ister sadece televizyon boyutunda niş yapabilirsiniz.

Duvar Tavan Kısmına Renk Katan Nişler
niş tavan dekorasyonu

Bu nişler çoğunlukla duvar boyunca uzanmaktadır. Görüntüsü ince uzun bir rafı andıran nişleri içten aydınlatmak mümkündür. Duvarınızı farklılaştıran nişlerin üzerlerine farklı dekoratif objeler koymanız da daha farklı bir görüntü katacaktır. Biblo, çerçeve, fotoğraf bunlara örnektir.

Sıralı Tasarlanan Çok Oyuklu Nişler

oyuklu niş dekorasyonSırayla aynı büyüklükte tasarlanan bu nişler odaya tamamen simetrik bir görüntü kazandırmaktadır. Oyuklara yine birbirine benzer olan objelerin yerleştirilmesi görünümü çok daha fazla güzelleştirecektir. Bu objelere aynı büyüklükte ancak farklı desenlerde olan her şeyi verebiliriz. Vazo bizim aklımıza gelen ilk örnekler arasında yer alıyor.

Tavan Ve Zemin Arasında İnce Çizgi Şeklinde Nişler

Bu dekorasyon için duvarın her hangi bir bölgesini seçerek duvarda bir kiriş olduğunu varsayıyoruz. Bu varsayım doğrultusunda Öne kabartma yöntemi ile orta kısmı sütun halinde oyuyoruz. Bu işlemi yaparken oyuğun ince olmasına çok dikkat etmemiz gerekiyor. Dekorasyonun içerisine suntadan ya da camdan yapılan raflar eklemek de mümkün.

Yorum Yaz