Mermerlerin Ağırlığı Nasıl Hesaplanır?

 Binaların iç ve dış yüzeylerinde bol miktarda mermer kullanıldığını hepimiz biliyoruz. Hem mükemmel görüntüsü olan hem de binalarımızın sağlamlığı konusunda bizlere yardımcı olan mermer insanların vazgeçilmezi haline geldi. Sağlam bir yapısı olan mermer ile baştan aşağı dekore edilmiş mimari bir yer yönünde tercihinizi kullandıysanız bu konuda size sizin çok işinize yarayacağınızı düşündüğümüz küçük tüyolar vermek istiyoruz. Mermer insanların özellikle mutfakların bankolarında çok kullandıkları malzemedir. Bunun nedeni ise granitin en sert ve dayanıklılık süresi en uzun taş olmasından kaynaklanır. Bir diğer çok tercih edilen traverten ise cilalama, tonlama, dolgu, fırçalama, damar kesim ve bunun gibi daha birçok yöntemde kaplama malzemeleri olarak en çok tercih edilen malzeme olarak kullanılırlar. İnsanların en çok kullandığı, dolayısıyla gözümüze en çok takılan mermer renkleri gri ve krem renkleridir. Ülkemizde eski diyebileceğimiz antik eserlerde genel olarak görülen renkler bunlardır. Mermerler çok tercih edilen bu renkler dışında yapılan karışımlarla pembe, kırmızı, bej, mavimtırak, koyu renkler ve sarı gibi renklerde de görülürler. Tabi ki mermer renk tercihi kullanmayı düşündüğünüz ortama ve kişisel zevkinize göre değişiklik gösterir. Burada asıl önemli olan konu ise dış ya da iç dekorasyonla ilgileniyorsanız ya da satıcıysanız mermerin ne olduğundan daha önemlisi nasıl kullanıcıya ulaşması gerektiği sorusunun çözümünü en iyi şekilde bulmak olacaktır.

Mermerlerin bir diğer adıyla travertenlerin ağırlıkları ortalama olarak aşağıda verilmiştir. 1cm kalınlığı olan bir mermerin 1m2’sinin ağırlığı tam olarak 27Kg’dir. Ancak net olarak 27 Kg’da olsa – ya + 2 KG oynayabilir.

1,2Cm kalınlığındaki mermerlerin 1 m2’sinin ağırlığı ise 30 KG’dir. Burada da yine + ve – yönünde 2 Kg oynaması mümkündür.

2cm kalınlığı bulunan bir mermerin 1 metrekaresinin ağırlığı ise net olarak 54 Kg’dır. Diğerlerinde olduğu gibi bunda da oynamalar görülebilir.

3cm kalınlığındaki mermerin 1 metrekaresinin ağırlığı ise 83 Kg olarak bilinmektedir. Yukarıdaki özellik bu hesaplamada da aynen geçerlidir. Bu değerler değişen ürün modellerine göre değişiklik gösterebileceğinden dolayı bizleri arayarak daha detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Yorum Yaz