Mağazalarda Konik Dikme Raf Sistemleri

 İnsanların tüketmesi ve kullanması için gereken bütün ürünleri yerleştirmek. Bunların belirli bir periyodla tüketilip yerlerine yenisinin koyulabilmesi için raf düzeni gerekir.

Raf sistemleri genellikle vidasız sök tak metotları içerisinde montajları yapılır. Tamamen sabit raf sistemlerinde bulunmakta ama mağazacılıkta kullanılan çeşitleri sök tak çeşididir. Bu raflar yere dik90 derecelik bir açıyla duran parçalar delikli uzun olurlar depolar da ise daha kalın ve daha uzundurlar.

Bunlara geçen kısa raflar keçitırnağı denilen ayaklar sayesinde delikli raflara geçer. Daha sağlam ve kullanışlı olurlar. Mağazalarda insanın uzanacağı uzunlukta olurlar. Depolarda 50 metre bazen daha yüksek boyutları da vardır. Bu materyaller 50 metre boyunda tek parça halinde değildir. Sök tak tekniği ve bazı noktaları vidalamak suretiyle yükseklik kazanırlar.

Üretim alanına malzeme olarak gelen materyaller insan ve makinaların işlemesinden sonra ürün olarak aktarım bantlarıyla ya da yengeç forklift benzeri makinalar aracılıyla depolara taşınır. Bazı yerleştirme raflarına otomatik olarak yerleştirilirken bazılarına yengeçlerle yerleştirilir. Üretim bandı Depo alanlarıyla sevkiyat işi bu bölümler içinde dışında koordinasyonu sağlamak ve yönetmek için çeşitli işletim sistemleri gerekmektedir. Otomatik olarak bunların hepsinin yapılmasına akıllı depolama ve raf sistemi denir.

Büyük ölçekli firmalar lojistik desteklerini sağlamak için en büyük unsuru ürünün ulaşılması istenilen noktaya kısa sürede teslim edilmesi için bulunduğu yere kullandığı işletim sistemine gerek duymakta ama en büyük gereksinim bunların hepsini üretim alanı, depo, sevkiyat arasındaki düzenli karmada raf sistemlerine ihtiyaç duyar.

Depolardan sevkiyatı sağlanan ürünler mağazalara geldiğinde mal kabul aracılığı ile mağaza bünyesine giren ürünleri belirli sistemlerle mağazalarda konik dikme raf sistemleri üzerine sistematik düzgün şekilde koyarak insanların beğenisine sunulur. Satın alınan ürünler için raf tekrar doldurulur. Mağaza belirli düzende müşterilerine hizmet verip bunun karşılığında kazanç sağlar.

Raf sistemleri sadece mağaza ve depo alanlarında değil hayatımızın hemen hemen her alanında hızlı akıcılık gereken bütün işletmelerde mevcuttur. Mektup, koli gönderimi gibi bazı günlük hayatımız, taşımacılık gibi sektörlerde kullanılır. Yürüyen paletler yardımı insanların raf üzerine düzenli bir şekilde yerleştirmesi gerek ki yerine hatasız hızlı ulaşsın bizim görmediğimiz birçok rafsistemleri vardır. Bunların sağladığı bize, ailemize, topluma ve insanlığa hizmet ve hız kazandırıyor.

Yorum Yaz