Mağazalarda İhtişamlı Konsept

 Markalar artık ürünlerini sergilemek için klasik yöntemlerine son vermiş mağazalarda ihtişamlı konsept dönemini başlatmıştır. Bu durum ürünlerin sadece raflarda sunulmasının yetmediğini göstermektedir. Çünkü artık ürünün kalitesi kadar nasıl sunulduğu da önem taşımaktadır. Bazen bir mankene giydirilmiş ve iyi ışıklandırılmış elbise bazen modern mobilyalarla sunulan halı gibi karşımıza çıkmaktadır.

Rekabet ortamında tüketicilerin ilgisini çekmek bunu satışa çevirmek ve müşteri memnuniyeti oluşturarak bağlı müşteriler yaratmak hedeflenmektedir. Ve bunun için firmalar fark yaratmak istemektedir.

Alışveriş merkezlerinin gün geçtikçe daha da fazlalaştığı bu ortamda firmalar bu konuya daha fazla ilgi göstermektedir. Mağaza konseptlerini belirlemek ve uygulamak için ekipler oluşturulmakta ve bu ekipler en iyisini yaratmak için yarışmaktadır. Bazı markalara baktığımızda vitrinleri standarttır. Bazı markalar ise bulunan bölgeye göre konseptini belirlemektedir.

Mağaza dekorasyonunu belirlemek için öncelikle mağazanın konseptine uygun bir yer seçilmelidir. Örnek olarak mağaza bir alışveriş merkezinde ise mağazanın büyüklüğü, yüksekliği, ışıklandırılması gibi faktörler baz alınmalı, mağaza caddede ise caddenin işlekliği yakınlarındaki mağazalar ile ahengi gibi faktörler göz önüne alınmalıdır.

 

Daha sonra hem müşterilerin ilgisini çekecek hem de mağaza personelinin benimseyip, rahat hareket edebileceği bir tasarım düşünülmelidir. Örneğin bir gelinlik mağazasını büyük dekorlarla kaplayıp hareket alanını daraltıp hem müşterinin hem de çalışan personelin zorluk yaşanmaması sağlanmalıdır.

Ülkemizde mağaza konseptleri satılan ürüne göre farklılık göstermektedir. Giyim sektöründe olan firmalar mağazının tam ortasından şatafatlı bir avize salladırmakta mobilya mağazaları ise ürünlerini sergilemek için kendi ürünleri olmayan dekorasyon ürünleri ile müşteriye sunmakta ve alım cazibesini yükseltmektedir. Hatta ev tekstili ürünlerini satan mağazalara girip verdiğini huzur ve düzen ile orada kalmak ve çiçekli nevresimlerin üstüne uzanmak istiyoruz.

Son dönemlerde mağazalar özel günlerde konsept değişikliği yapmaktadır. Sevgililer günü her yer kalp olurken yılbaşlarında kar ve Noel babalar tüm vitrin ve mağaza içini kaplamaktadır. Amaç yine her zaman ki gibi müşterinin ilgisini ve kendisini mağazaya çekmektedir. Ama kim ışıl ışıl yanan ve rengarenk kalpli veya karlı vitrinlere karşı koyabilir ki?

Yorum Yaz