Mağaza Depoları İçin Raf Önerileri

Mağaza depoları için raf seçilirken her şeyden önce en önemli şey; deponun bütününde aynı renk, desen ve ebatta raf kullanılmasıdır. Bu yapılamıyorsa bile en azından aynı gurup mallar için o reyonun bütününde aynı raf kullanılması çok büyük önem arz eder.

Mağaza Depo Rafları

Bu deponun genel düzeni, görünümü ve hem depoya hem de mağazaya kurumsallık katması bakımından raf seçiminin olmazsa olmazlarındandır. Deponun düzenli olması mağazanın geneline yansıyacağından depo ayrı bir önem arz eder.

Öyle ki: diyelim ki bir mal reyonunuzda bitti ve müşteri bu malı talep etti, siz hemen depoya koştunuz ama raflarınızın hepsi farklı ve dağınık bu malın elinizde az kaldığını da düşünürsek müşterinizi bekletmek sizin hiç de yararınıza olmayacaktır. Ayrıca raf seçilirken görünümden düzenden ve kurumsallıktan daha önemli bir şey varsa ki bence var. Oda rafların sağlam ve kaliteli olmasıdır.

Bu rafları sattığınız malları stok edebilmek veya zarar görmesini engellemek için kullanırız. Zira hiç bir işletmeci malının zarar görmesini istemez. Öyleyse size mağaza depoları için raf önerileri yaparken söyleyeceğimiz üç ana maddemiz var: Düzen, Görünüm, Sağlamlık.

Depo Raf Sistemleri

Demir Raf Önerisi

Öte yandan yeni iş kuran veya mağazasında bir takım değişikliğe giden işletmeciler maalesef raf seçimi konusunda aceleci veya bilinçsiz davrandıkları için depolarının genel görünümü ve düzeni istenilen sonucu vermiyor. Şimdi açacağım konudan hiç bahsetmedik fakat bütün işletmeciler önceliği fiyat konusuna verdikleri için en büyük yanlışı raf seçiminde bu konuda yapıyorlar diyebiliriz.

Size depo raflarınıza bir servet harcayın tabii ki demiyoruz. Fakat sadece ucuz olduğu için bir rafı tercih ediyorsanız, hem mallarınızın güvenliğini tehlikeye atmış hem de çok yakın bir zamanda tekrar raf masrafına girmeyi göze almışsınız demektir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu ise güvenliktir. Raflarımız çalışanlarımız için ne kadar güvenli olursa sizin içinizde o kadar rahat olacaktır.

Depo Rafları

Sonuçta bir mağaza deposunun en önemli kısmının raflar olduğunu anlamış olduk. Raf seçerken hem kendimizi hem müşterilerimizi hem de çalışan güvenliğimizi düşünmeliyiz. Düzenli, Sağlam ve Ergonomik raflar seçmeniz dileğiyle hoşça kalın.

Yorum Yaz