Mağaza Dekorasyonunda Aksesuar Uyumu

Günümüzde insanlarda görme algısı, diğer algılara göre daha baskındır. Görme algısının da en önemli etkeni ton uyumudur. Mağaza, içerisinde daha çok zaman geçirdiğimiz ve bu esnada çevreyi daha çok gözlemleme şansı bulduğumuz mekanlardandır. Bu gözlemle sırasında en çok dikkatimizi çeken tasarım ve dekorasyondur. Mağaza dekorasyonu denilen şey de kendini bir bütün olarak ortaya koymalıdır ki müşterinin dikkatini çekmesi lazımdır.

Mağaza Aksesuarları

Mağazalarda satılacak ürünlerin yanı sıra, mekanında müşteri memnuniyetine desteği olması gerekmektedir. Bunun içinde mağaza dekorasyonunda aksesuar uyumu çok iyi seçmelidir. Bir mağazada en çok dikkat çeken, renkler ve aksesuar grubudur, Aydınlatmaların mağaza dekorasyonu ile birleşip, kendini farklı bir tonda ortaya çıkarması, yine kullanılacak olan rafların, askılıkların, aynaların, kapıların vb. aksesuar gruplarının bir bütün halinde olup, ortamı tek parça halinde desteklemesi gerekmektedir. Eğer bu bütünlük olmazsa, görsel algı sağlanamayacağı gibi, müşteri dikkati de sağlanamaz. Görsel algı yanı sıra kullanılacak olan aksesuar gruplarının kullanımı da kolay olması siz müşterilerimizin memnuniyeti için gereklidir.

Mağaza Dekorasyonu Aksesuar

Mağaza dekorasyonunda hitap edilecek kısma göre renk ve aksesuar seçimi yapılmalıdır. Çocuk kıyafetleri satan mağazada ana renklerin yanı sıra ara renklerde olmalıdır ki, çocukların hayal dünyasında erişim sağlanmalıdır, Fakat aynı renk karmaşıklığı yetişkinlere hitap edecek bir mağazada kullanılırsa o zaman müşteri algıda olumsuz etkilenir ve bu durum ürün satın almasını da etkiler. Aynı şekilde renkler olduğu gibi aksesuarlarda hitap edecek kısma göre seçimi yapılmalıdır. Fakat mağaza dekorasyonunda, sürekli aynı sistem gitmemesi gerekmektedir. Mağazalarda dekorasyon ve aksesuar uyumunu hitap ettiği gruplara göre ayırdığımız gibi, mevsimlere göre de ayırmamız gerekmektedir. Büyük değişikliklere gitmeden, küçük etkileşimlerle örneğin; duvar panellerine mankenlerin sezonu temsil ettiği reklam tabelaları, kullanılacak müzik, ışık tonu vb. gibi mevsimi tamamlayan öğelerle değişikliklere gidilmelidir. Kışın mat renklerle algı yüksek oluğu gibi yaz aylarında da parlak renkler algıyı yükseltir. Ayrıca özel günlerde de mağazalar için farklı dekor ve aksesuar grupları ile o günün anlam ve önemini müşterilere hatırlatacak şekilde kombine edilip, ürün satışını olumlu şekilde arttırılabilir.

Yorum Yaz