Lokanta Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Bir lokantada yemek ve hizmet kalitesi, mekânın hijyeni şüphesiz çok önemlidir. Hiç kimse yemekleri güzel olmayan, hijyensiz, personellerin soğuk ve ilgisiz tavırlarıyla karşılaştığı bir lokantaya gitmek istemez. Bir defa yanılarak gittiyse, bir daha o mekana kesinlikle uğramaz. Sunduğunuz yemeklerin leziz olması, mekânınızın hijyenik olması ve personellerinizin güler yüzlü, sempatik olması ne kadar önemliyse, en az bunlar kadar önemli olan bir husus daha vardır: Lokantanızın dekorasyonu.

Lokanta Dekorasyonu

Lokanta dekorasyonu çok önemli bir konudur. Bir lokanta önce göze sonra mideye hitap etmelidir. Lokantanıza bir defa gelen müşterinin, bir daha gelip gelmeyeceğine karar vermesinde lokantanızın dekorasyonu önemli rol oynar. Ben bu yazımda ‘lokanta dekorasyonu nasıl olmalı’ diye araştırma ihtiyacı hisseden sizlere yardımcı olmaya çalışacağım.

Lokantanızı dekore ederken dikkat etmeniz gereken hususları şöyle sıralayabiliriz:

 

1.Dekorasyona başlarken en önemli husus, lokantanın ne tür bir lokanta olduğudur. Bir balıkçı lokantası mı, esnaf lokantası mı, yoksa turistik bir lokanta mı? Balıkçı lokantasının dekorasyonuyla, turistik lokantanın dekorasyonu elbette farklı olacaktır.

 

2.Lokantaya gelen müşterilerin yaşı, gelir düzeyi, yeme ve içme alışkanlıkları vb. konular lokantanızın dekorasyonunu belirlemede büyük önem arz eder. Mesela; genç kesime hitap eden bir lokantanız varsa, daha çok spor mobilyalar ve canlı renkler tercih etmeniz gerekmektedir. Eğer yaşlı kesime hitap ediyorsanız, klasik mobilyalar ve sade renkler tercih etmeniz gerekmektedir.

 

3.Lokanta dekorasyonunda ışıklandırmaya dikkat edilmelidir. Gözü yormayacak loş ışık kullanılmalıdır.

 

4.Mekânınızda tercih edeceğiniz masa ve sandalyelerin şık ve kaliteli olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda masanızda kullandığınız örtünün masa ve sandalyeyle, mekânda kullanılan ışıkla ve ortamla uyumlu olmasına da dikkat etmelisiniz.

 

5.Eğer sahibi olduğunuz lokanta dar bir mekânda, açık renkleri tercih etmeniz daha akıllıca bir davranış olacaktır. Dar ve küçük lokantalar için dikkat etmeniz gereken diğer bir husus ise, mekân ne kadar küçük olursa olsun, masa ve sandalyelerin küçük, kullanışsız ve kalitesiz olmamasına dikkat etmeniz gereklidir.

 

6.Lokantanıza, ortama uygun tablolar asmanız ortamın daha renkli olmasını sağlar. Aynı zamanda mekânınıza zarafet katar.

 

7.Duvarda kullanacağınız renklerde kahverengi, bej ve krem tonları kullanmanız işinizi kolaylaştırır. Çünkü bu renkler hemen hemen her tür malzemeyle uyum sağlar.

Yorum Yaz