Kombi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Konutunuzun ya da iş yerinizin ısıtmasında ve sıcak su ihtiyacı giderilmesinde; soğuk geçen kış günlerinin vazgeçilmezi olan ve de artık yavaş yavaş sobaların ortadan kalkması ile beraber kombi daha çok tercih ediliyor. Çok çeşitli ve değişik modellerde kombi bulunuyor. Siz de yeni bir kombi almak istiyor fakat nasıl bir tercih yapacağınızı bilmiyor musunuz? Bu yazımızda size kombi alırken hangi detaylara dikkat etmeniz gerektiğini anlatacağız.

Evin Özelliklerine Dikkat Edin

kombi alma

Öncelikle kombi seçerken birkaç tane önemli durum bulunuyor. Evinizin bulunduğu kat, evinizin yer aldığı cephe ve de en önemlisi evinizin metrekare cinsinden değeri. Fakat bu durumlar dışında evinizin sıcaklığının kombi değil radyatörler tarafından sağlandığına dikkat edin. Bu yüzden son derece düzgün radyatör almalısınız ve kombinin sağladığı ısı miktarını düzgün bir şekilde dağıtan radyatörler olmalıdır.  Eviniz yaklaşık olarak 80-90 metrekare arasında ise 17 bin kilokalori değerinde kombiler, 90-150 metrekare arasında ise 20 bin kilokalori değerinde kombiler, 150 metrekare ve daha fazla yerler için de 24 bin ve üzeri kilokalori değerinde kombiler tercih etmelisiniz.

kombi sertifikaları

Evinizin dış cephesinde yalıtım olmaması da önemli bir tercih nedeni olabilir. Alacağınız kombinin yeterli sayıda teknik servisinin olması ve yedek parçasının kolay bir şekilde elde edilmesi de önemli bir noktadır. Kombinizin hangi ses şiddetinde çalıştığında kontrol edin. Ayrıca alacağınız kombi ve modelin internet üzerinden kullanıcı yorumlarını okuyun. Firmaların vermiş olduğu garanti ve sigortalarını da inceleyebilirsiniz.

Kombi Sertifikalarına Dikkat Edin

Ayrıca kombinin TSE, CE ve ISO 9002 sertifikalarının olmasına da dikkat etmelisiniz. Yakıt bakımından en az yakanı almaya dikkat edin. Kombinizi almadan önce mutlaka evinizi ve kombinizin özelliklerini incelettirin. Isı hesabı, baca analizi gibi mühendislik işlerini de yaptırmayı ihmal etmeyin. Ayrıca aldığınız kombiyi yetkili firmaya monte ettirin.

Yorum Yaz