İkiz Bebek Odası Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

İkiz bebek odası tasarımıBebek bekleme heyecanının tarif edilemez olduğunu hepimiz biliyoruz. Evdekilerde bebek beklenme heyecanı bir ayrı olur. Tabi birde beklenen bebekler ikizse yaşanan heyecan ikiye katlanıyor. Bir bebek hayal ederken ikiz bebek haberi alan aileler bebek odası dekorasyonunda ve alınan bebek eşyalarında seçim yaparken fazlasıyla zorlanıyorlar. Hele birde ikizler farklı cinsiyetlerdeyse bu durum çok daha zor olacaktır.

Aslında bu hazırlıkları kolaylaştırmak sadece birkaç detaya dikkat etmek kadar kolaydır. İşte ikiz bebek odası dekorasyonunda dikkat etmeniz gereken detaylar. Bebekler için ayrılan odanın büyük ya da küçük olması fark etmez. Eğer bütçe ve oda bunun için uygunsa bebeklere her eşyadan ayrı ayrı alabilirsiniz. İmkanlarınız yoksa bunu yapmamanız gerekir. Bunu imkan yokken yaparsanız hem küçük bir odada her eşyadan 2 tane olması odayı kalabalıklaştırır hem de sizi maddi açıdan çok fazla zorlar.

ikiz bebek odası örnekleri

Bebeklerden biri erkek diğeri kızsa bebek odası dekorasyonu yaparken normalden çok daha fazla dikkat edilmesi gerekiyor. Bu durumda odada kullanacağınız renklerde ve eşyalarda çok daha seçici davranmanız gerekiyor. Tercihe göre ister her iki bebek için farklı renkler seçerek bir dekorasyon yapabilir ya da 2 bebek için de ortak renkler kullanarak oda dizaynını gerçekleştirerek cinsiyet ayrılıklarını odada kullanılacak eşyalarda hissettirebilirsiniz.

Hem kız hem erkek bebeklerde ortak kullanılabilecek renkler krem, yeşil, sarı ve kahverengi renkleridir. İkiz bebeklerinizin odasında kullanılacak mobilyaları ister satın alabilir ister özel olarak yaptırabilirsiniz. Dünya tatlısı ikiz bebeklerinize aynı yataktan 2 tane alıp dekorasyona katkıda bulunabilirsiniz. Bebekleriniz için aynı mobilyalardan alıp cinsiyetlerine göre farklı aksesuarlar kullanarak ilginç bir dekorasyon da oluşturabilirsiniz. Örneğin kız bebeğinizin kişisel eşyaları ve uyku seti ona uygun olarak pembe, lila, kırmızı ya da mor renkleri tercih ederek farklılık oluşturabilirsiniz.

ikiz bebek odasıAynı renkte alınan mobilyaların olduğu odalarda cinsiyet farkını gösterebilmek için kız ve erkek bebeklerin beşiği onlara uygun renk ve tonlarda alınabilir ve yine aksesuarlar kullanılarak farklılık belirgin bir hale getirilebilir. Bebeklerin cinsiyetleri ayrı da olsa odadaki halının, aydınlatmaların, perdelerin ve duvarların rengini ortak belirleyebilirsiniz.

Bebekler yeni doğduklarında ufak olduklarından ilk 2-3 ay aynı yatakta uyuyabilirler. Ancak bebekler büyüdükçe odada 2 yatak olması gerekmektedir. Odadaki alanın iyi değerlendirilmesi için odadaki yatakların yer kaplamayacak şekilde dikkatle yerleştirilmesi gerekir. Bu şekilde diğer eşyalar için de alan açılmış olur. Aynı şekilde ilk aylarda dolap, etejer gibi mobilyaları da çok rahat kullanabilirler. Ancak bu ürünlerden birer tane alsanız bile bebek odasına sığacaktır.ikiz-bebek-odalariTüm bunların yanında dekorasyon için sade ve klasik bir dekorasyon seçme şansına da sahipsiniz. Bir deniz, çizgi film kahramanları ya da masal gibi temalar seçebilir bu temalar üzerinde farklılıklar yaratarak bir dekorasyon oluşturabilirsiniz. Örneğin odanın bir duvarına kaplan, diğer duvarına maymun çıkartmaları yapıştırarak odayı renklendirebilirsiniz. Veya diğer bir seçenek olarak seçeceğiniz aksesuarları temaya uygun seçebilirsiniz. Duvarlara tablo asmak yerine bebeklerin resimlerini asabilirsiniz.  Farklı şekillerde bebeklerinizin isimlerini yazarak duvarlarınızı süsleyebilirsiniz.

Yorum Yaz