Evde Abajur Yapımı

Evde Abajur Yapımı

Aydınlatmanın içerisinde ev dekorasyonlarının en güzel ve göz alıcı parçalarından birisi olan abajurlar, evde kolayca bulunabilecek malzemelerle birlikte birçok tasarımda yapılabiliyor. Özellikle son zamanlarda tüketimin yerine iyice geçmeye başlayan üretim faaliyetleri ile yapılması imkânsızmış gibi gözüken birçok eşya, gereç artık kişisel beceriler ve bilgiler sayesinde ev içerisinde de üretilmeye başlandı.

Küçük süs eşyalarından tutun ki çok amaçlı dekoratif birçok nesneye kadar oldukça geniş bir yelpazedeki ürün, basit malzemelerle yapılabiliyor ve müthiş sanat eserleri diye tabir edebileceğimiz ürünler ortaya çıkıyor. Bu faaliyetler kimileri için hobi kimileri içinse gelir kaynağı olarak bile hayatımızda sıklıkla yer almaya başladı. Bu ürünlerden biri de az önce dediğimiz gibi aydınlatmanın içinde yer alan ve birçok farklı şekil ve stil çeşidi ile dekorasyonların vazgeçilmez parçası olan abajurlar…

Bu yazımızda sizlere evde basit birkaç malzeme ile nasıl şahane bir abajur yapabileceğinizi özetleyeceğiz. Pense yardımıyla tel giysi askılarınızı açarak düz hale getirin ve 80 cm, 45 cm olmak üzere 2 adet ve 20-25 cm olmak üzere 4 adet olacak şekilde kesin. 80 ve 45 cm olan telleri pense ile yuvarlayın ve uçlarını birbirine kenetlenecek şekilde kapatın. (İki adet daire elde etmiş olacaksınız) Daire şekline gelen telleri birbirlerine paralel biçimde 25 cm’lik tellerin büktüğünüz uçlarına yerleştirin. Telleri birbirine sabitlemek için tutkal ile yapıştırın. Malzemeniz eğer kurdele ise oluşturduğunuz iskeletin çevresine dikey biçimde dolayın. Kavanoz veya vazonuzun içine taş vb. dekoratif etkisi olacak ürünler yerleştirin. Elektrik kablosunun iki ucunu 2 cm kadar açın ve telleri iyice birbirine kıvırarak duy içindeki kabloyu yerlerine yerleştirin. Kavanoz kapağında kablo için ufak bir delik açın ve duyu sabitlemek için kavanoz kapağına matkapla delik açtığınız yere oturtun. Duyun sabitlenmesinden sonra kablo için açtığınız delikten kabloyu geçirip kapağınızı kapatın. Elektrik kablosunun diğer iki ucunu da priz açılarak yerlerine yerleştirin ve kablolara zarar vermeyeceği biçimde vidalayarak prizi kapatın.

Hazır aksamlarının yanında elde de hazırlanabilecek biçimde, kişisel zevklere ve yeteneklere göre tasarımında oldukça çeşitlilik imkânı olan abajur yapımlarında dikkat edilmesi gereken ve dikkatle altını çizmek istediğimiz en önemli unsur; çabuk ısınan yanıcı maddelerden uzak durulması gerektiğidir.

Yorum Yaz