En Sık Yapılan Dekorasyon Hataları

Dekorasyon bir ortamı eşyalarla düzenlenmiş şekilde sadece zevklerle yaratmanın da ötesinde uyumun, renklerin, psikolojinin bir arada kullanılarak estetik görünüme kavuşturmaktan geçer. Bir mekân dekore edilirken en sık yapılan dekorasyon hataları engellenerek kusursuz güzellikte ortamlar yaratılabilir.

Evinizi Mobilya ile doldurmayın!

Dekore edilecek ortamın şık ve sade olması en önemli husustur. Ev,ofis yada cafe dekore edilirken kişinin ruhuna hitap etmelidir. Dekorasyonun kişiyle uyumu çok önemlidir. Kendi tarzınızı yaratacak mobiyaları seçmemeniz dekorasyon hatalarının başında yer alır. Çok fazla mobilya yada aksesuarla doldurmakta en sık karşılaşılan dekorasyon hatalarındandır. Eğer evinizin boyutları küçük ise çok eşya ile doldurmak evinizi dahada küçük ve sıkıcı hale getirecektir.

Renk uyumuna dikkat edin!

Ayrıca küçük ortamlar dekore edilirken koyu renkler kullanılması da ortamın sıkıcı ve küçük gözükmesine sebep olur. Açık renkler kullanmanın yanı sıra ayna gibi küçük hileler kullanarak daha geniş ve ferah görünüme kavuşturabilirsiniz. Böylece rahat ve konforlu ortam yaratmış olursunuz. Mobilyanızı ortamınızın boyutlarına uygun olarak seçtiğinizde bu tip yanlışları engellemiş olursunuz.

Mobilya seçiminde dikkat etmeniz gerekenler!

Dekorasyonu tamamlayan diğer parça ise ortamın renk tonuna uygun mobilya seçimidir. Duvar rengini belirledikten sonra uyumlu mobilya renkleri ile dekore edilebilir. Eğer ortamın biraz daha iddialı olmasını isterseniz birkaç küçük aksesuarda tezat ve belirgin renkler kullanabilirsiniz.Örneğin beyaz ağırlıklı mobilyaların arasında kırmızı renkli yastıklar kullanarak daha dikkat çekici olmasını sağlayabilirsiniz. Tablolar, halılar ve yastıklar dekorasyona renk katarak ortamınıza ruh katacak en önemli parçalardır.

Yetersiz aydınlatmaya dikkat ediniz!

Ayrıca bu canlandırdığınız ortamı yetersiz aydınlatma ile öldürmeyin. Aydınlatmanın yetersizliği vakit geçireceğiniz ortamda sıkılıp yorgun hissetmenize sebep olabilir.Aydınlatmalarınız için doğru noktalar seçip, ışığı spot lambaları ile destekleyerek daha aydınlık ve şık bir görünüme kavuşturabilirsiniz. İyi dekore edilmiş ortamda perdelerin kurbanı olmayın. Yüksek tavanlı eve sahip değilseniz yere kadar dökülen perdeler hoş durmayacaktır. Bu ortamınızın küçük ve dar görünmesine sebep olur. Perdelerini dışında asacağınız tablo gibi aksesuarlarınızı da iyi konumlandırmanız gereklidir. Doğru yükseklikte asarak çok uzun yada kısa görünmesini engellemiş olursunuz.

Sizde dekore edeceğiniz ortamda sıkça yapılan dekorasyon hatalarına dikkat ederek profesyonel olarak şık ve rahat ortamlar yaratabilirsiniz.

Yorum Yaz