Deri Koltuk Bakımı Nasıl Yapılır?

Deri, günümüzde ev ve ofis mobilyalarının en çok kullanılan malzemelerden biri olmakla birlikte önemli bir mobilya malzemesidir. Bu kadar yaygın olarak kullanılan derinin uzun yıllar kullanılabilmesi için bakımı ve temizliği de önem kazanmaktadır.

Deri Koltuk Temizleme

Koltuk tercihi deriden yana olanların deri koltukları kullanırken gerekli bakıma dikkat etmeleri gerekmektedir. Bakımı kumaşa göre kolay gibi gözükse de aslında deri koltukların da kendine özel bir bakımı ve temizliği vardır. Deri koltuk modern ve güzel gözükmesine rağmen çok kolay toz, kir, leke tutabilir ve derinin yıpranıp zarar görmemesi için müdahale gereklidir. Öncelikle deri koltuklarda ilk etapta bilinmesi gereken şey deri maddesinin kendi yağı vardır.

Bu yağ silinme ile veya yanlış bakım ve müdahale şekilleri ile aşınmaya uğrayabilir, deri çatlayabilir ve sonuç olarak deri koltuk zarar görebilir. Bu nedenle ilk olarak deri koltuk satın alındığında temizliği için marketlerde satılan deri bakım ürünlerinin de kullanılması gerektiğinden, temizliklerinin bu ürünler ile yapılacağının da farkında olunmalıdır. Kolayca alınabilen bu ürünler derinin aşınmamasına, parlamasına ve kendi yağının korunmasına yardımcı olur.

Deri koltuk temizliği ilk olarak düzenli bir şekilde elektrikli süpürge ile süpürülmelidir. Temiz ve yumuşak bir bezle sert olmayan hareketlerle deri koltuklar silinmelidir. En son olarak deri bakım ürünlerinin kullanımı ihmal edilmemelidir.

 

Deri Koltuklara Sıvı Dökülmesi Halinde Yapılacaklar;

– Sıvıya bastırarak dökülen sıvıyı bir bez yardımı ile almak.

– Deri bakım ürünlerini kullanmak.

Deri Koltuk Nasıl Temizlenir?

Deri Koltuk Temizlerken Yapılmaması Gerekenler

Deri koltuk temizlenirken zor lekeleri çıkarmak için kesinlikle deri bakım ürünleri dışında aseton, çamaşır suyu gibi maddelerin kullanılmaması gerekir. Tel, fırça, sünger gibi sert malzemelerin deri koltuk ile teması deri koltuğa zarar vereceğinden bunlardan da uzak durulmalı, mikro fiber bezler tercih edilmelidir. Deri koltuklar doğrudan güneş ışına maruz bırakılmamalıdır.

Sabunlu sulu bir bez ile silip kurulamak en kolay ve en yaygın deri koltuk temizleme yöntemidir. Ayrıca eczanelerde satılan gliserin ve su karışımı ile de deri koltuk temizliği yapılabilir.

Eğer bu önerilere uyulursa deri koltuklar uzun yıllar boyunca bakımlı olarak kullanılabilir. Eğer lekeleri çıkarmakta başarılı olunmadığı takdirde profesyonel yardıma sıcak bakılmalıdır.

Yorum Yaz