Balkonlarınıza Görsellik Kazandıracak Çiçek Çeşitleri

Çok katlı apartmanın yüksek dairesinde yaşıyor olsanız bile yaşadığınız ortamda balkonda çiçekler yetiştirerek kendinize bir bahçe yapabilirsiniz. Pek çok insan ufak saksılar kutu veya balkondan sarkıtılan saksılar aracılıyla çiçeklerin renkli dünyasını balkonlarına taşıyabiliyorlar.

Tabi ki balkonda çiçek yetiştirmenin zorlukları vardır her çiçeğe balkonda yetişebilir diyemeyiz çünkü zeminden yükseklere çıktığımızda rüzgar, ağırlık, sulama gibi zeminlerde problem olmayan konular bazen balkonda engel çıkartabiliyor. Öte yandan da kafaya koyduysanız hele yapması da çok zor değil balkonda çiçek yetiştirmek. Balkonda yetiştirebileceğimiz ve balkonlarınıza görsellik katacak adeta cennet haline getirebileceğimiz bir çok çiçek vardır.

Balkon Çiçekleri

Bunlar çiçek türleri; sardunya, petunya, ortanca, karanfil, lavanta, cam güzeli, begonya, mine, yıldız çiçeği, küpe, fulya, kadife balkonlarda tercih edilir, fakat hepsinin de yetiştirme şekilleri ve ortamları farklıdır bu bitkilerin nasıl ortamda ve nasıl yetişebileceğine gelirsek eğer.

 

Sardunya; her türlü toprakta yetişebilen suyu çok seven nemli ortamlarda çok daha fazla canlı kalabilen bir bitkidir sardunya ekerken farklı renkleri bir arada ekerek etrafa çok hoş görüntü katabiliriz ayrıca bakımı da çok kolay bir bitkidir.

 

Petunya; mayıs ayıda ekilmesi gereken suyu çok seven bir çiçektir günün büyük bir bölümünü gölgede geçirmek isterler renk çeşitleri çok fazladır ve sonbahara kadarda canlı kalırlar balkonlarımız için vazgeçilmez bir bitkidir.

 

Ortanca; nemli ortamları seven iri çiçekli ve çok renkli olan kuru bir bitkidir.

 

Karanfil; yaz aylarında çiçek açan güneşin dik geldiği ve çok sıcak olan gölgede kalabilen ve suyu sevmeyen çok renkleri ve şekilleri olan muhteşem bitkilerdir.

 

Lavanta; güneşin çok olduğu susuzluğa dayanıklılığı olan bir bitkidir. Tek zahmeti ise sürekli budama isteyen fakat rengi ve kokusuyla balkonlarımıza muazzam bir görsellik katan bitkidir. Bir öbek halinde dikildiğinde harika görüntüler sergileyen, düzenli su isteyen, nemi ve gölgeyi seven toprağının sürekli nemli olması gereken balkonlarınıza harikalar yaratan bitkilerden biride cam güzelidir.

Balkon Çiçek Modelleri

Balkonlarımızı adeta cennet bahçesi haline dönüştürmek ve evlere mis gibi kokular gelmesi istenilirse hanımeli tercih edilebilir. Çünkü muhteşem kokusu ve sanki evimize parfüm sıkmış gibi kokan bu harika bitki güneşi çok sever belli bir büyüklüğe gelmedikçe çiçek açmadığı için bu bitkiyi alırken büyük olanlardan almak en iyi seçimdir. Hatta balkona sarmaşık tipleri asılarak harika bir dekorasyon yapılabilir.

Yeşil ve pembe ağırlıklı tonlarda renklere sahip begonya adını alan bu bitki balkonda da yetiştirile bilmektedir fakat bu bitki doğrudan gelen güneş ışığını istemez çünkü diğer ışık kaynaklarından da yararlanabilmektedir.

Çok fazla soğuk ve sıcak havalarda bırakmak çiçeğin yaprağına köklerine zararlıdır. Hava akımında kolay etkilenebilen begonya bitkisi daima korunmalıdır.

Balkonlarınıza ayrıca mine, yıldız çiçeği, küpe, fulya bitkileri balkonları cennet haline getirebilecek bitkiler arsında yer almaktadır. Bu bitkilerden ekerek balkonları güzelleştirip çevrenize mis gibi kokular saçabilirsiniz.

Yorum Yaz