Bahçe Düzenlemesi için Kuru Dere Yatakları

Kuru Dere Yatakları, bahçeli evlere özellikle büyük bir doğalık katarlar. Geçmiş zamanda olduğu gibi yağmur sularından kurtulmak, günümüzde de yapay kuru dere yatakları ile sağlanmış oldu. Bu yataklara çok uygun fiyatlarla hatta hiç para harcamadan sahip olabilirsiniz. Siz evine her zaman yeni soluk katmak isteyen okuyucularımız için bahçe düzenlemesi konusunda birkaç önerimiz, kuru dere yatakları alanında geliyor.

Kuru Dere Yatakları Ne İşe Yarar

Bahçenizdeki yağmur sularını tutucu bir etkisi olan bu kuru dere yatakları, Evinize doğal bir güzellik katmak için de çok cazip bir fikirdir. Şehrin yapmacıklığından sıkılan kimseler, kuru dere yataklarının bahçeye kattığı doğallıkta çocukluklarının doğasını bulabilirler.

Kuru Dere Yatak Yapımı

Kuru dere yatakları, bahçeye manzara vermek ve yağmur suyunun yoğun olmamasını sağlamak amacıyla hayal gücü katılarak geliştirilen kendin yap projelerinden biridir. Yapmak çok kolay ve maliyetsizdir. Birbirinden farklı boyutlarda ve renklerde hoş gözüken çakıl taşları ve kayaçları toplayın. Hayal dünyanıza göre bu taşları yerleştirin, eğer su yolu ya da suyu cidden tutan bir sistem yapmak isterseniz işin bir de matematiksel açısını inceleyin, iyi bir hesaplama yapın, kararınızdan emin olun ve bahçenize özel bir dekorasyon katın. Kuru dere yatakları, bahçe tasarımında kullanmak için de görüntü için de tercih edilebilir. Asıl amacınıza göre ayarlayın. Taşlarınızın göz alıcı olmasını, görüntü bakımından öneririz. Ayrıca yatakların suyu tutamayan topraklara göre olmasını isterseniz kesinlikle hesaplamadan yerleştirmemenizi öneririz.

Kuru dere yataklarının yanına gerek dekorasyon açısından gerekse doğallık vermesi için bitkiler dikebilirsiniz. Tutulan yağmur suları, bitkilerinize çok faydalı olacaktır. Ayrıca bahçenin hoş görüntüsünü ikiye katlayacak ve evinizde görülmeye değer bir manzara oluşturacaktır. Maddi bir ağırlığı olmaması, bu su tutan yatakların size daha cazip gelmesini sağlar elbette. Ama özen göstermeniz gereken en önemli konu, topladığınız taşların hoş ve göz alıcı renklerde olmasıdır. Sıradan kayaçlar yerine nadide olanlarını seçin, iyi bir gözlem gücünüz olsun. Zevkinize hitap eden taşları toparladıktan sonra her şey daha pratik hale gelecektir.

Yorum Yaz