Baca Nasıl Temizlenir

Baca temizliği, ihmal edilmemesi gereken bir faktör olmasına karşın maalesef teknoloji bu konuda fazlasıyla zayıf kalmaktadır. Bu durumun en temel nedeni ise bacalar imal edilirken standart bir imalatın hala yakalanamamış olmasıdır.

İnsan gücü harcanarak temizlenmekte olan bacalarımız imal edilirken yuvarlak, bez, akardiyon, kare ve tuğla gibi pek çok boru türünden faydalanılmaktadır. Bunun yanında fırın, menfez çay ocağı dahi bağlayanlar bulunmaktadır.

Baca Temizliği

Yatay kanallarda baca temizliği kanalın içerisine girerek ya da kanal kapağı açılarak yapılmaktadır. Kapalı kanallarda yağ çözücüler etkilidir. Ancak iş sağlığı açısından bakıldığında riskli olan bu yöntem yerine kazıma yöntemiyle temizliği tavsiye ediyoruz. Baca temizliği yapılırken katman yağının temizlenmesi sırasında yangın riski en aza indirilmeli, buna rağmen olası bir yangın halinde en az zararla kurtulmak için gerekli olan tüm önlemler alınmalıdır. Dikey kanallarda baca temizliği sadece kimyasal köpük yardımı ile yapılabilmektedir. Diken kanallarda temizlik için olmazsa olmaz 2 kural vardır. Bunlardan ilki kanalın içerinde kesinlikle en az 40 drece sıcaklığın bulunmasıdır.Diğer bir önemli kural ise kanaldan yağ sızıntısı olmamasıdır. Aksi durumda incelme esnasında yağ bacadan dışarıya sızarak bacayı yağ içinde bırakabilir. Yuvarlak bacaları kimyasal kullanarak temizlemek hiç doğru bir seçim değildir. Yuvarlak bacaların birleşim kısımlarında conta yer almadığı için silikon çekilme şansı yoktur. Sizleri baca temizliği konusunda aydınlatmaya çalıştık. İşe yarar bilgiler verdiğimizi umuyoruz

Yorum Yaz